על אסתמה ובררנות אכילה בילדים

כשאני מטפלת בילדות וילדים שסובלות וסובלים מאסתמה, אחת ההנחיות שיכולות מאוד לתמוך בטיפול היא שינוי של הרגלי התזונה, ובפרט לחדול מלצרוך מוצרי חלב. ופעמים רבות, התשובה שאני שומעת היא 'אבל זה כל מה שהילד/ה אוכל/ת!'.

התשובה הזו לא מפתיעה אותי כלל. אסתמה בגיל הילדות מאופיינת לרוב בהצטברות של ליחה שמקורה במערכת העיכול. הצטברות הליחה הזו יכולה להיות הגורם לאסתמה (הליחה שמצטברת מגיעה לריאות וגורמת להתקף) או תוצאה של ההתקפים המרובים – ההתקפים מחלישים את הגוף וגורמים לפגיעה בעיכול ולהצטברות של ליחה. כך או כך, הליחה המצטברת גורמת לחוסר תיאבון ולחולשה של מערכת העיכול.

מה שנראה בדרך כלל הוא העדפה שנוצרת למזונות המזכירים בטעם ובמרקם חלב אם – מזונות מתוקים וחלביים, שבמקום לסייע לפינוי של הליחה רק מייצרים עוד ממנה.

הדבר יוצר מעגל מרושע שתורם למחלה, ומה שאנחנו רואות על פני השטח הוא תופעה של ילד/ה בררנ/ית, שהורים רבים מתייחסים אליה כאל תופעה התנהגותית, כאשר למעשה הסיבה היא גם פיזיולוגית – הליחה המצטברת והחולשה של מערכת העיכול לא משאירה מקום רב בבטן, כוח וחשק לעכל מזונות מגוונים.

מה אני עושה בטיפול?

ראשית, מסבירה את כל מה שאמרתי כאן. ההבנה שצריכת מוצרי חלב היא גורם משמעותי בהיווצרות ההתקפים חשובה כדי לאפשר להורה לנקוט בפעולה. כשמדובר בילד/ה גדול/ה, חשוב להסביר גם לה/ו את המנגנון המדובר כדי להבין את הסיבה לשינוי שנערך בתזונה שלה/ו.

במקביל, אני מטפלת בילד/ה בדיקור ובצמחי מרפא. הטיפול עוזר לפנות את הליחה ולחזק את מערכת העיכול. אחד הסימנים הראשונים שנראה לשיפור במצב – לצד התמעטות תדירות ההתקפים, ירידה בעוצמה וקיצור המשך שלהם, הוא התפתחות של תיאבון רב יותר אצל הילד/ה ככל שהילד/ה מתחזק/ת.

פתאום יש אפשרות לאכול יותר בארוחות ולאט לאט גם אפשרות לגיוון רב יותר.

לא תמיד קל להתמיד בשינוי התזונתי, וחשוב לומר שהוא גם לא הכרחי על מנת לטפל – אבל כשיש מחויבות לכך נראה שיפור מהיר יותר ונזדקק לפחות טיפולים על מנת לשפר את מצב הילד/ה. החשוב ביותר הוא ההובלה ההורית של המהלך – ככל שההורים נחושים יותר לבצע את השינוי, כך ההסתגלות של הילד/ה תהיה מהירה יותר.

לחצו כאן לקריאה נוספת על בררנות באכילה והטיפול בה לפי הרפואה הסינית.

לתיאום טיפול התקשרו: 0533383542