על ליחה והאופן שבו היא מונעת מאתנו להגשים את ייעודנו

ליחה. כשאנחנו מצוננים והיא שוכנת בפתחי האף, היא ניצבת בינינו לבין האוויר והופכת כל נשימה לכבדה ומאומצת יותר. כשהיא נמצאת בריאות, היא מפריעה לריאות להתמלא וגורמת לנו לשיעול, כדי להזיז אותה משם ולפנות את המקום לחמצן הדרוש לנו. כשהיא בקיבה, היא גורמת לחוסר תיאבון ולתחושת בחילה מכיוון שהיא חוסמת את הקיבה ומונעת ממנה למלא את תפקידיה, לעכל את המזון ולהביא לגופנו אנרגיה בצורה הטובה ביותר. הלאה במורד צינור העיכול, היא יכולה לגרום ליציאות רכות ולשלשולים או אפילו לעצירות, אם זו ליחה צמיגית וקשה. כשהיא ברחם, למשל בצורה של מיומה או ציסטה, היא יכולה להפריע לנו להרות, או לגרום לכאבי מחזור חזקים יותר.

אני כותבת לא מעט על ליחה בצורותיה השונות, כי זו תלונה שכיחה מאוד בקליניקה, וגם גורם משמעותי למחלות שונות בגיל הילדות וגם בבגרות. היום הייתי רוצה לומר כמה מילים על ליחה במובן העמוק שלה, על ההשפעה שלה על החיים שלנו ועל החיבור שלנו לעצמנו, לדרך שלנו, ולעולם.

המהות של הליחה היא הפרעה לתפקוד התקין.

היא גורמת למאמץ רב יותר ולתחושת תקיעות וקושי בכל פעולה שאנחנו עושים. ילדים וילדות שסובלים מליחה עלולים להיות עצבניים יותר, מכיוון שהם צריכים להשקיע המון אנרגיה בשביל כל פעולה שהם עושים, על מנת לפרוץ את התקיעות, או לחילופין להיראות איטיים וקשי הבנה, מכיוון שהליחה חוסמת את הקשר בינם לבין העולם החיצון. מבוגרים שסובלים כל חייהם מליחה עלולים להתקל בכינוי הגנאי "פלגמט", שמקורו במילה Phlegm  – ליחה! אדם פלגמטי הוא אדם אדיש, איטי, שקשה להגיע אליו. זה לא אשמתו/ה. זו הליחה שהוא כבר התרגל אליה, עד שהפכה לחלק ממנו/ה. לעתים הליחה יוצרת דווקא חום ואש, בשל החיכוך התמידי שהיא מוסיפה לכל פעולה. אצל א/נשים כאלה נראה נטייה לפעלתנות יתר, עד כדי היפראקטיביות, צורך תמידי בתנועה, ולעתים הרבה "דרמות" וסערות בחיים, שנובעים מכך שהן/ם חייבים לייצר תנועה בעודף על מנת שלא להיתקע.

האידיאל העליון שעומד לנגד עיני כשאני מטפלת ברפואה סינית הוא חיבור האדם לדאו – לייעוד, לדרך שעליו/ה לעבור בעולם. בריאות אמתית משמעה לדעת מהי המתנה שלך לעולם, להגשים את עצמך בדרך הייחודית לך, להיות במקום הנכון לך, בכל צעד בדרך הייחודית שלך. לכל אדם יש את הדאו שלו/ה, ורק הוא/היא יכולים לדעת מהי הדרך הנכונה עבורם. המסע הזה הוא לא מסע פשוט. כדי לעבור אותו נחוצה בהירות, חיבור רגשי עמוק, ויכולת הקשבה לקול הפנימי.

ליחה היא ההפך מבהירות.

כשליחה נמצאת באופן תמידי במערכת, חוסמת את הפתחים ודורשת מאמץ עבור כל פעולה, היכולת הזאת פשוט אינה יכולה לבוא לידי ביטוי.

הטיפול ברפואה הסינית מאפשר לטפל בליחה על ידי חיזוק מערכות הגוף שיודעות להתמודד עם הליחה, לצד פינוי העודף הקיים. הטיפול מיועד לפתוח את המעברים ולפנות את הדרך לזרימה קלה, בהירה, פתוחה ומשוחררת, בכל מקום בגוף. מטיפול לטיפול אנחנו מסירים שכבה אחר שכבה של הגורמים לליחה, במטרה להגיע אל השורש ולפתור גם אותו.

בילדים התהליך הזה קל ופשוט יותר, מכיוון שהליחה לא הספיקה להצטבר ולהיתקע זמן רב. אולם, אף פעם לא מאוחר לטפל ולעזור גם לבוגרים להשיג בהירות מחשבתית וחיבור לדרך ולעצמם.

אם את/ה חש/ה שהליחה מלווה אותך או את ילדך, פני/ה אלי. באמצעות שלל הכלים שברשותי – דיקור סיני, הנחיות תזונה, פורמולות צמחי מרפא, הנחיות לאורח חיים, פרחי באך, שמנים אתריים – אוכל לעזור לך או לילדך להתחבר לעצמכם מחדש.