'להקיף את הדרקון' – טיפול בצלקות ברפואה סינית

אחד הטיפולים החשובים שאני עושה בקליניקה שלי הוא טיפול לצלקת.

מי שעברה ניתוח קיסרי יודעת, שפעמים רבות הצלקת נותרת כאזור שלא נוגעות בו או מתייחסות אליו. לעתים קרובות הצלקת היא אזור רדום, ללא תחושה, שלעתים מעורר רגשות של בושה, אשמה או דחייה.

ברפואה הסינית ישנו טיפול מיוחד לצלקות (כל צלקת, לא רק זו של ניתוח קיסרי) שנקרא 'להקיף את הדרקון'. בטיפול הזה מדקרים את גבולות הצלקת באופן שטחי, המחטים רק חודרות מעט את העור. הסיבה לכך היא שצלקת – ובמיוחד כזו שלא החלימה 'יפה' – מאותתת על עצירה של הזרימה התקינה של הצ'י והדם בגוף. היא מחזיקה בתוכה גם את הטראומה והכאב של האירוע שגרם לה, וככל שלא נתייחס אליה, למעשה נמנע את הזרימה החופשית של הצ'י.

בטיפול הקפת הדרקון אנחנו מחזירות את התנועה לאזור. במקביל לדיקור אני מעודדת את המטופלת לתת תשומת לב לצלקת – למרוח אותה בחמאת שיאה או שמן לוונדר מדי יום, לגעת בה ולהתייחס אליה.

כתוצאה מכך גם הצלקת משתנה: לעתים היא מאדימה, מתחילה לגרד או לכאוב מעט, צורתה משתנה ולאט לאט היא מתחילה להחלים.

במיוחד אני רואה את השפעתו המיטיבה של הטיפול בטיפול בנשים הסובלות מתופעות גיל המעבר, שעברו ניתוח קיסרי אחד או כמה. הצלקת נמצאת במקום כל כך משמעותי ואסטרטגי של הגוף – האגן, מקור אש החיים לפי הרפואה הסינית, לאורך כל שנות הפוריות, וכתוצאה מכך תופעות גיל המעבר מוחמרות – הצלקת מוסיפה לחוסר התנועה התקינה של הצ'י. כחלק מהטיפול אנו מתייחסות גם לצלקת, ובכך אנו משיבות בעדינות את הזרימה התקינה לגוף.

לטיפול בצלקת בדיקור ניתן ואף רצוי לשלב עיסוי רחם בשיטת סובאדה, שעוזר גם הוא לחידוש תנועת הצ'י והדם באזור הצלקת ולהשבת התחושה לאזור.