איך ילדות וילדים מגיבים לטיפול בדיקור?

הורים שעדיין לא לקחו את ילדיהן/ם לטיפול בדיקור  לעתים חוששים שהילד/ה לא ישתפו פעולה, שיכאב לה/ו או שהחוויה תהיה לא נעימה.

הטיפול כולו נעשה תוך משחק, מתוך שיתוף פעולה, ותמיד – כפי שחשוב לי להבהיר למטופל/ת הקטן/ה – הכל נעשה בהסכמה ולעולם לא בהפתעה.

לעתים קורה שהילד/ה לא מסכים/ה לדיקור בשום אופן בפעמים הראשונות. זה בסדר גמור. נוסף על הדיקור, אני גם מטפלת בטווינא לילדים – שיטת עיסוי אנרגטית ונעימה, שאני מלמדת גם את ההורים לעשות בבית במשך כמה דקות מדי יום. יש אפשרויות נוספות לטיפול – לחיצה על הנקודות, מדבקות עם זרעים או מגנטים שנשארות על הילד/ה במקום מחטי הדיקור, חימום נעים במקל מוקסה של הנקודות או האזורים המתאימים בגוף וגם התאמה של פורמולת צמחי מרפא לפי האבחנה או הכנת תמצית פרחי באך, שעוזרת לאיזון רגשי. כל אלה יחד משתלבות על מנת לתמוך ולטפל בילד/ה במקביל לדיקור ובעת הצורך במקומו.

מנסיוני, גם ילדים וילדות שסירבו לדיקור בפעם/פעמיים הראשונות שהגיעו אלי, הסכימו להתנסות בהמשך ללא פחד, מרגע שנוצר בינינו קשר טיפולי של אמון והם/ן מבינים ש'יש על מי לסמוך'. הדיקור מסקרן אותן/ם, ומרגע שיש נכונות לנסות ומגלים שזה באמת לא כואב ואפילו עוזר, ההתנגדות נעלמת.

אפילו ילדים וילדות שלא אוהבים את הדיקור עצמו כל כך נהנים לבוא לקליניקה – מכיוון שאנחנו משחקים, שרים, מציירים וצוחקים יחד, שהרגע הקטן והפחות נעים בו מתבצע הדיקור מתגמד והן/ם באים ובאות בשמחה לטיפול הבא.

 

איך נראה המפגש הטיפולי?

הפגישה הראשונה היא ארוכה יותר, כשעה. והיא מתחילה בתשאול על הסיבה שלשמה הגעתן/ם ועל מאפיינים נוספים באורח החיים של הילד/ה, ההסטוריה הרפואית שלו/ה, תקופת ההריון, הלידה, ההתפתחות בשנים הראשונות ומעבר על בדיקות רפואיות במידה ויש כאלה. ילדים גדולים יותר מוזמנים להשתתף ולענות, או לבחור לשחק במשחקים מארגז המשחקים שלי. פעמים רבות אני מרגישה שזמן התשאול מאפשר להם לחקור את החדר ואותי ולהרגיש יותר בנוח בתוך המרחב. כשמיצינו את התשאול או כשהסבלנות של הילד/ה נגמרת, אני פונה לאבחן אותם. בדרך כלל נתחיל בציור על היד עם טושים מנצנצים, שמאפשר לי לאבחן את הדופק בצורה נעימה, לפעמים אבקש גם שיוציאו לשון ואמשש את הבטן או את בלוטות הלימפה בגרון.

לאחר מכן נעבור לטיפול בעיסוי טווינא לילדים, עיסוי נעים שעובד על המרידיאנים, ואני נותנת הנחיות גם לעשותו בבית להורים שמעוניינים בכך.

אחרי כן – ה'פיק-פיק' – טיפול בדיקור עם מחטים עדינות ("אני קוראת להן 'דגלונים') שמתאימות לילדים, בדרך כלל אני משתמשת במחט אחת או שתיים לכל היותר, למשך כמה שניות עד כמה דקות, לפי הצורך. תוך כדי הדיקור אנחנו משחקים, מציירים או שרים יחד.

לבסוף הילד/ה מוזמן/ת לבחור הפתעה ממגירת ההפתעות שלי 😊

בסוף המפגש אני נותנת הנחיות לאורח חיים ולתזונה מותאמת שתתמוך בטיפול, וגם שולחת אותן להורה בהודעת וואטסאפ בסוף יום הטיפולים.

האם הטיפול בדיקור כואב לילדים?

בטיפול אני משתמשת במחטים עדינות המתאימות לטיפול בילדים שאינן כואבות.

ואם הילד/ה שלי לא תשתף פעולה עם הדיקור?

אני אף פעם לא מכריחה, וגם אומרת לילד/ה שדבר לא יעשה בניגוד לרצונה/ו. בזכות יחסי האמון שנוצרים בינינו, רוב הילדים והילדות מסכימים לדיקור ומשתפים פעולה יפה, אם לא בטיפול הראשון אז בהמשך הדרך. בכל מקרה יש בידי מספיק כלים נוספים – טווינא, צמחי מרפא, פרחי באך, טיפול במוקסה (חימום הנקודות) ומדבקות זרעים שניתן לשים על הנקודות כך שהטיפול הוא אפקטיבי גם אם לא עשינו את הדיקור.

מה לומר לילד/ה לפני ההגעה לטיפול?

לעתים החשש והמתח של הילד/ה מועצמים על ידי ההורה. לפעמים הרצון 'לראות את הנולד' גורם לכך שנעשית הכנת יתר לילד/ה שמעוררת חששות יותר מאשר מפיגה אותו. אין צורך בהכנה מוקדמת לטיפול, מעבר לאמירה 'הולכים לאורלי, שהיא מטפלת ברפואה סינית והיא תעזור לך להרגיש טוב יותר'. לא מזיק להוסיף שבסוף הטיפול מקבלים הפתעה.

 מה משך המפגש ומה עלות הטיפול?

משך המפגש הראשון הוא כשעה, ועלותו 280 ₪. משך טיפול המשך הוא כחצי שעה, ועלותו 250 ₪. עלות הכנת תמצית באך 50 ₪.