מדוע חשוב לטפל בצלקות בבטן?

ניתוח קיסרי, הוצאת תוספתן, לפרוסוקופיות וניתוחים אחרים משאירים צלקות על הבטן ובתוכה.

מה שקשה לנו לפעמים לתפוס הוא שהצלקת אינה רק מה שנראה על פני השטח של העור,  אלא שהרקמה הצלקתית מצויה גם בעומק הבטן, ועוברת דרך הרקמות השונות של חלל הבטן.

צלקות נושאות איתן מטען רב. יש נשים שמתקשות להיות במגע עם הצלקות שלהן ואפילו להביט בהן גם שנים לאחר האירוע שגרם להן, והן מהוות עבורן תזכורות תמידית ומכאיבה לאירוע כאוב מבחינה רגשית וגופנית.

לעתים הצלקות מציקות או מגרדות, לפעמים במעברי עונות או סתם כך מדי פעם יש איתות מהצלקת. לעיתים אין תחושה בצלקת והאזור שסביב לה מרגיש רדום.

טיפול בצלקות ברפואה סינית:

מבחינה סינית, יש פגיעה בתנועה הנכונה של הצ'י והדם באזור המצולק, באופן שיכול לגרום גם לשיבושים ובעיות מערכתיות. הצלקת של הניתוח הקיסרי חוצה את כל קו האמצע של הגוף, עוברת דרך מרידיאנים רבים ועלולה לשבש את תנועת הצ'י בהם. כשתנועת הצ'י משתבשת, הצ'י יכול להצטבר, להתחמם, ואז לעלות מעלה בעוצמה כ"גל", למשל כמגרנה לפני הווסת או כגל חום בגיל המעבר.

באופן זה, טיפול המתייחס לצלקת קיסרי מלפני שנים רבות בדיקור/עיסוי רחם יכול לסייע ולהקל גם על בעיות שנמשכו שנים רבות.

סיפור המקרה של א' – צלקת מניתוח קיסרי שהשפיעה על גלי חום בגיל המעבר

לדוגמא, מטופלת בשם א' שעברה ניתוח קיסרי הגיעה לטיפול 25 שנה לאחר הניתוח הקיסרי שעברה, כשהיא סובלת מגלי חום משמעותיים, בעיקר בלילה – לעתים התעוררה כל שעה או שעתיים. מאז הניתוח הקיסרי לא' לא הייתה תחושה באזור הצלקת, היא הייתה רדומה כמעט לגמרי.

הסיבה שגלי החום התפרצו בגיל המעבר היא שהמחזור החודשי ודימום הווסת איפשרו את ויסות ושחרור תנועת הצ'י שנתקע מדי חודש, עם הדימום. כאשר המחזור החודשי השתבש והדימום הוסתי נחלש, ולצד זאת השינוי ההורמונלי דרש מן הגוף לעבור שינויים משמעותיים בתנועת הצ'י, התפרצו גלי חום עוצמתיים כפי שקרה אצל א'.  

הטיפול שעשיתי לא' כלל דיקור צלקת בתחילת כל טיפול, למשך רבע שעה, ואחרי כן עיסוי רחם בשיטת סובאדה ודיקור שעיקרו עבודה על הנעת הצ'י באזור האגן. בבית עודדתי את א' לבצע את העיסוי עצמי שאני מלמדת, וכן להתייחס אל הצלקת – למרוח עליה קרם אחרי המקלחת ולעסות אותה בעדינות. כבר מהטיפול הראשון החלה להתעורר תחושה באזור הצלקת, בהתחלה כגרד או כאב קל, והיא שנתה את צבעה מלבן לורוד – אדמדם. בתוך ארבעה טיפולים נעלמו גלי החום לגמרי, וחזרה התחושה לאזור הצלקת באופן חלקי.

אם יש לך צלקת שמבקשת התייחסות – מוזמנת לפנות אלי ונתאים את הטיפול הנכון לך

אורלי הדני נוה