טיפול באסתמה בילדים ברפואה סינית

בשנים האחרונות ילדים צעירים יותר ויותר מאובחנים עם אסתמה. בקליניקה אני פוגשת לעתים ילדים מתחת לגיל שנה שכבר קיבלו מרופאת הילדים טיפול מניעתי לאסתמה כמו משאף או כדורי סטרואידים (בטנזול ואחרים).

אסתמה היא מחלה כרונית נשימתית, המאופיינת בהצטברות של ליחה בריאות ובסמפונות, וכן בהיצרות של דרכי הנשימה. לעיתים מרכיב ההיצרות משמעותי יותר ולעתים הליחה, אך בכל מקרה נראה קושי נשימתי וקוצר נשימה שללא טיפול מתאים עלולים להגיע לכדי סכנת חיים.

לעתים קרובות יש לאסתמה היסטוריה משפחתית – הורה אסתמטי או בעל נטייה לאלרגיות. לעתים האסתמה גם קשורה לבעיות עוריות כמו אטופיק דרמטיטיס (שלא סתם מכונה אסתמה של העור) או שהרקע שלה הוא אלרגי.

איך מטפלים באסתמה בילדים באופן טבעי?

הטיפול באסתמה ברפואה סינית מתחלק אצלי לשניים – טיפול הניתן בזמן התקף על מנת לקצר את משך ההתקף ולהוריד את דרגת החומרה שלו, וטיפולים הנעשים בין התקפים על מנת להאריך את משך התקופה שבין ההתקפים, לחזק את הילד/ה ולמנוע את ההתקף הבא. במקביל אני משלבת פורמולות של צמחי מרפא סיניים הניתנות לפי אבחנה. ישנן פורמולות שניתן להחזיק בבית ולנטול כקו הגנה ראשון כשמזהים את התחלתו של התקף שעומד להגיע, ופורמולות אחרות מכילות צמחים מחזקים שניתן לנטול בין התקפים כדי למנוע את ההתקף הבא.

לצד הטיפול בדיקור אני עושה בקליניקה עיסוי טוינא ילדים, שעוזר לפתוח את מערכת הנשימה ולפנות ממנה ליחה. ההורים מקבלים ממני הנחיות מפורטות לעשות את העיסוי גם בבית, במידה והם מעוניינים בכך, ולעיתים קרובות אני ממליצה על שמנים אתריים בטוחים לשימוש שניתן למרוח על בית החזה והגב וכך לתמוך בהתמרה של הליחה.

 ילדים רבים הסובלים מאסתמה הם בעלי נטייה אלרגית, ולכן אחת ההמלצות הראשונות שאני נותנת  בקליניקה היא להפסיק לצרוך מוצרי חלב באופן מוחלט, לפחות למשך שלושה שבועות, על מנת לבדוק אם יש הטבה. מניסיוני, כמעט תמיד ישנה הטבה משמעותית בהצטברות הליחה ובנטייה להתפתחות התקפים. המלצות נוספות לתזונה ניתנות לפי האבחנה של הילד, על מנת לתמוך בטיפול באופן מיטבי.

המלצות חשובות נוספות נוגעות לחיזוק פלג הגוף העליון של הילדים, לפי הגיל. ישנם תרגילים פשוטים וכיפיים שאפשר לעשות עם הילדים בבית או בגן השעשועים שיעזרו לחזק את שרירי החזה וכך לתמוך במערכת הנשימה.

חשוב לי להדגיש שהטיפול באסתמה ילדים ברפואה סינית הולך יד ביד עם הטיפול המערבי. בעת הצורך תמיד ניתן להיעזר במשאפים ובסטרואידים, כאשר המטרה היא להפחית ככל הניתן את התלות בשימוש בהם, עד כדי הסרת התיוג של מחלת האסתמה מהילד/ה. ילדים מגיבים טוב לטיפול ברפואה הסינית ואני שמחה לראות אותם מתחזקים מטיפול לטיפול.

ילדך סובל/ת מאסתמה ילדים? פני/ה אלי, אשמח לעזור גם למשפחתך.