טיפול טבעי בדלקות אוזניים חוזרות בילדים

אחת התלונות הנפוצות והשכיחות בקליניקה היא ילדים וילדות בגיל הרך ובגילאי הגן היא דלקות אוזניים חוזרות. פעמים רבות הדלקות מסתבכות לכדי נוזלים באוזניים, שיכולים לפגוע בשמיעה, ובהמשך עלולות להגיע לכדי ניתוח כפתורים על מנת להפסיק את הדלקות ולמנוע פגיעה בהתפתחות השפתית. גם לאחר הטיפול הזה, פעמים רבות אותם ילדים וילדות שסבלו מדלקות האוזניים מפתחים בהמשך הדרך שקד שלישי ונאלצים לעבור גם ניתוח להסרת שקדים בגיל מבוגר יותר, ולעתים ימשיכו לסבול מנזלת כרונית או אלרגית שתמשיך איתם גם בחייהם הבוגרים.

הסיבה לשכיחותן של דלקות האוזניים בגיל הילדות היא הצטברות של ליחה בדרכי הנשימה העליונות. התעלה האוסטכית המחברת בין האוזן התיכונה לבין הלוע האפי אינה בשלה עדיין בילדים, והזווית שלה קהה יותר באופן שמאפשר לה להיסתם בקלות. 

הטיפול המערבי לדלקות אוזניים כולל לעיתים קרובות מתן אנטיביוטיקה, לצד מתן טיפות אוטידין שמפחיתות את הכאב. הבעיה היא, שבראייה הסינית מתן האנטיביוטיקה למעשה מעודד הישנות של הדלקת, וכך אף שהדלקת חולפת בטווח הקצר, היא חוזרת שוב ושוב בטווח הארוך ולמעשה תומכת בהיווצרות מעגל הרשע שתיארתי בפסקה הראשונה.

הטיפול באמצעות דיקור (במחטים עדינות שאינן כואבות, ולמשך זמן קצר), לצד שימוש בצמחי מרפא והקפדה על תזונה מותאמת יכול לעצור את המעגל הזה כבר בתחילתו – עם הופעת הליחה והנזלת – ולמעשה למנוע את היווצרותו מלכתחילה, וכן במקרים שבהם מגיעים הילד/ה עם הסטוריה של דלקות אוזניים מאפשרות לפתור אותו ולהפסיק את הישנות הדלקות.

האם ניתן להמנע מניתוח כפתורים באמצעות דיקור?

לעתים מגיעים אלי ילדים וילדות שכבר קיבלו הפניה לניתוח כפתורים. במקרים כאלה יש חלון זמנים של חודשיים-שלושה במהלכו בהחלט אפשר לנסות ולטפל, לצד הקפדה על הנחיות תזונה ונטילת צמחי מרפא, ולעתים בהחלט ניתן להימנע מהניתוח. בכל מקרה – שווה לנסות, מכיוון שכפי שציינתי, הניתוח לא באמת פותר את הבעיה אלא רק מסייע לפתור את הסימפטומים, בעוד הדיקור, התזונה והצמחים נותנים מענה שיוכל להיטיב עם הילד/ה ולשפר את בריאותו/ה הכללית.

ילדך סובל/ת מדלקות אוזניים חוזרות?

דברו איתי, ונתאם טיפול.